PMP Pro Audio

Subwoofer 2×18″-1600W

Przedstawiam subwoofer dużej mocy, wykorzystujący głośniki produkcji PMP o średnicy 18″ i mocy nominalnej 800W. Szczegółowe informacje na temat tych przetworników dostępne są na samym dole zakładki Głośniki PMP:

https://pmpproaudio.pl/oferta/glosnikipmp/

Zarówno pod względem mocy jak i gabarytów oraz masy, jest to największy zestaw głośnikowy oferowany przez firmę, ale z drugiej strony, biorąc te dwa ostatnie parametry pod uwagę, należy do najmniejszych i najlżejszych w swojej klasie, co z pewnością docenią ci z Państwa, dla których względy transportowe są istotną kwestią.

Jak widać na załączonych fotografiach, paczka skonstruowana jest w bardzo podobny sposób, jak przedstawiony już jakiś czas temu zestaw basowy 2 x 15″:

https://pmpproaudio.pl/koncertowy-system-naglasniajacy/

Nowy sub posiada identyczne gabaryty gdy chodzi o szerokość i głębokość, a różni się jedynie wysokością w pozycji roboczej (64 cm wobec 52cm dla wersji 2 x 15″). Pokazany egzemplarz różni się także wykończeniem obudowy, ponieważ w przypadku prototypu wygodniej było mi zastosować pokrycie kocem i tradycyjne, metalowe uchwyty transportowe. Używam określenia „prototyp” choć prezentowany model jest wersją w pełni użytkową. Podobnie jak wszystkie obecnie produkowane zestawy głośnikowe PMP,  wykonany jest z najwyższej jakości, krajowej sklejki liściastej, a boki łączone są przy pomocy kołków, klejone i dodatkowo skręcane wkrętami. Cały front zabezpiecza metalowa, perforowana krata, malowana proszkowo na kolor czarny. Obudowa posiada również masywne narożniki z tworzywa, których konstrukcja umożliwia wygodne ustawienie jednego zestawu na drugim.

Konstrukcja obudowy to w 100% własny projekt PMP, w przeciwieństwie do wielu produktów oferowanych w kraju, które często są po prostu kopią rozwiązań firmowych, albo wykorzystywane są projekty firm oferujących głośniki. W tym wypadku należało jednak zaprojektować obudowę do własnego przetwornika i tak właśnie się stało.

Jest to klasyczna konstrukcja typu bass-refleks, z centralnie umieszczonym tunelem, którego ścianki  służą dodatkowo  do usztywnienia obudowy. Tunel strojony jest na częstotliwość rezonansową głośnika, czyli  na 35Hz. Dzięki temu, rezonans głośnika w obudowie obniża się do ok. 20Hz, co pozwala na uzyskanie bardzo solidnego „fundamentu” basowego, choć oczywiście nie zalecam schodzenia do aż tak niskich częstotliwości i sugeruję ograniczenie pasma roboczego do zakresu 35Hz-120Hz, oczywiście przy pomocy zewnętrznego crossowera aktywnego, ponieważ paczka nie posiada wbudowanej zwrotnicy.  Zwracam również uwagę na fakt, że choć jej nominalna impedancja wynosi 4 Ohm, to dwa połączone równolegle głośniki 18″ mają wypadkową rezystancję dla niskich częstotliwości na poziomie ok. 2,6 Ohm, co należy uwzględnić przy kalibrowaniu limiterów współpracujących z końcówką. Zalecam ograniczenie maksymalnego napięcia wejściowego do 65V rms, aby uniknąć przepalenia się wewnętrznych bezpieczników, które zabezpieczają każdy głośnik niezależnie.

Wymiary: 104x64x60 (szer, wys, gł)

Masa: 70kg

Cena: 3900 zł – obowiązuje tylko dla tego jednego egzemplarza !!

 

Wyświetlenia od Września 2016: 98295    Użytkownicy online: 2