PMP Pro Audio

Zestaw nagłaśniający 2 x 1400W z końcówkami i procesorem w racku

Oferuję profesjonalny, mobilny zestaw nagłośnieniowy, w skład którego wchodzą 4 kolumny basowe, 2 nadstawki średniowysokotonowe i  firmowo skonfigurowany i okablowany rack z końcówkami i procesorem głośnikowym. Jeśli nie ma konieczności stosowania podwójnego układu subów, zestaw można również nabyć bez paczek 15″, lub alternatywnie bez większych subów 18″.

Na początek informacja o dwóch wersjach napędu:

Uwaga !!

Na moim kanale na YouTube umieściłem półgodzinny film, na którym można obejrzeć wszystkie prezentowane w ofertach racki z końcówkami, a także skorzystać z mojej wiedzy związanej z techniką rackową.

Oba racki skonfigurowane są  do pracy w systemie dwudrożnym (bi-amp) i ten z pojedynczą, poczwórną końcówką T-Amp rekomenduję do wersji  ograniczonej do 2 subów. Większy, z dwoma końcówkami QSC, zapewni pełną moc zestawu złożonego z 4 subów i 2 nadstawek.

W obu rackach zamontowano listwę z gniazdami XLR i Speakon i wykonano pełne, wewnętrzne okablowanie łącznie z rozgałęziaczem sieciowym i specjalnie spreparowanymi kablami zasilającymi o długości dostosowanej do potrzeb. Zwracam uwagę na fakt, że listwa z gniazdami XLR umożliwia również podanie sygnału wejściowego na kolejny rack czy jeszcze jedną końcówkę, co dodatkowo zwiększa możliwości ewentualnej rozbudowy systemu.

Mniejszy zestaw zamontowano w standardowej obudowie z tworzywa o wysokości 4U i łączna masa kompletu wynosi 21 kg.

Prezentuje się tak:

 

W drugim racku wykorzystano analogowy procesor głośnikowy f-my Proel, którego dane skopiowałem do tego pliku:

ASO 25

To urządzenie nie posiada żadnych zewnętrznych regulatorów (oprócz ukrytego potencj. do regulacji progu zadziałania limitera), ale wewnętrzne zworki pozwalają na zmianę częstotliwości podziału. Ja wybrałem dla mojego zestawu podział 120Hz, który uważam za optymalny.

Tak wygląda jego wnętrze:

To urządzenie nie posiada żadnych zewnętrznych regulatorów (oprócz ukrytego potencj. do regulacji progu zadziałania limitera), ale wewnętrzne zworki pozwalają na zmianę częstotliwości podziału. Ja wybrałem dla mojego zestawu podział 120Hz, który uważam za optymalny. Wykonanie, komponenty i ogólna koncepcja działania tego procesora pozwala zaliczyć go do urządzeń wyższej klasy, o czym może również świadczyć cena z czasów, gdy był w ofercie firmy Proel. Za takie pieniądze dziś spokojnie można kupić procesor cyfrowy, jak choćby ten, który umieściłem w drugim racku.

Zwracam również uwagę na fakt, że końcówka do zasilania górek ma wbudowany w pełni konfigurowalny procesor głośnikowy i dzięki temu można bardzo precyzyjnie wystroić te paczki i zoptymalizować ich brzmienie do własnych potrzeb. Nominalna moc obu końcówek przy założeniu, że doły pracują na obc. 4 Ohm a górki na 8 Ohm wynosi łącznie 2800W, co daje właśnie po 1400W na stronę i odpowiada dokładnie mocy podanej w tytule tego wpisu. Jak na możliwości wbudowanego sprzętu rack ma niewielkie rozmiary i masę

szer: 54cm: wys: 32cm (z nóżkami); gł. bez dekli: 33cm, z deklami: 45cm

Masa: 25kg

Tak prezentuje się na zdjęciach:

Doskonały dostęp do gniazd wyjściowych Speakon w końcówkach i do gniazd wejściowych XLR umocowanych na oddzielnej listwie rackowej sprawia, że podłączenie zestawu do pracy trwa dosłownie chwilę: wpinamy 2 kable z miksera, podłączamy 4 kable głośnikowe i jeden przewód zasilający, pamiętając o tym, że wykorzystywane gniazdo sieciowe powinno być zabezpieczone bezpiecznikiem o wartości min. 16A.

A teraz szczegółowe opisy poszczególnych zestawów głośnikowych:

Subwoofer 118B został zaprojektowany z myślą o użytkownikach, którzy potrzebują niewielkiego gabarytowo i niezbyt ciężkiego zestawu niskotonowego dużej mocy. Powstała więc stosunkowo nieduża paczka basowa, wyposażona jednak w największy wytwarzany przez firmę głośnik niskotonowy 18″ o mocy 800W, którego opis dostępny jest na końcu zakładki o głośnikach PMP, czyli tutaj:

https://pmpproaudio.pl/oferta/glosnikipmp/

Przetwornik zamontowano w klasycznej obudowie typu bass-reflex o szerokości 52cm, wysokości 56 cm i głębokości 60cm. Jej masa całkowita to 40 kg, a pustej obudowy 27 kg.

Subwoofer 115B to mniejszy brat zestawu opisanego powyżej, który posiada jednak identyczną moc, gdyż wyposażono go w zregenerowany w firmowym serwisie głośnik firmy Beyma o oznaczeniu 15G-450N. Szczegółowy opis tego przetwornika i technologii wykorzystanych przy jego rekonstrukcji można przeczytać tutaj:

https://pmpproaudio.pl/oferta/naprawa-glosnikow/

Wystarczy przewinąć zakładkę do miejsca oznaczonego jako „przykłady prac serwisowych”:

https://pmpproaudio.pl/wp-content/uploads/2022/10/Serwis-glosnikowy-PMP-przyklady-prac-serwisowych.pdf

i przewinąć do litery B. Zwracam uwagę na fakt, że jest to wyjątkowo „mocny” przetwornik z cewką o średnicy 115mm, nawiniętą po obu stronach karkasu z włókna szklanego, jak wszystkie profesjonalne głośniki regenerowane w serwisie PMP. W księdze gości znajduje się wpis klienta, który zamontował dokładnie takie głośniki w miejsce oryginalnych EV w obudowach Dynacord F5. Zapraszam do lektury ( autor Paweł Chowaniec)

https://pmpproaudio.pl/goscie/

Paczka skonstruowana jest w taki sposób, że różni się od zestawu z gł. 18″ jedynie mniejszą o 10 cm głębokością, a szerokość i wysokość pozostaje identyczna, co pozwala na łatwe zestawienie obu subów w „słupek” o łącznej mocy 1600W/4Ohm. Różni się również masą, choć niewiele, bo kompletna waży 38kg, a sama obudowa 24kg.

Uwaga !!

Subwoofery nie posiadają filtrów pasywnych (zwrotnic) gdyż z założenia przeznaczone są do pracy w zestawach wykorzystujących crossovery aktywne.

Zestaw 210H/4 to konstrukcja średniowysokotonowa, przeznaczona do pracy w komplecie z z jednym lub dwoma subami na stronę. Jednak  dzięki skutecznemu przetwarzaniu już od około 60Hz, można ją wykorzystywać samodzielnie w tych przypadkach, gdy nie jest wymagany duży poziom niskich częstotliwości. Wyposażono ją w 2 głośniki PMP o średnicy 10″ i mocy 200W rms (cewka 2″) i impedancji 16 Ohm, połączone równolegle, oraz driver Byema o mocy 70W. Trapezowy zestaw o szerokości 32(22), głębokości 30 cm i wysokości 85 cm waży 23 kg i konstrukcyjnie różni się od zestawów basowych jedynie zastosowaniem nieco cieńszej sklejki (15mm wobec 18mm). Mogło by się wydawać, że 400W mocy rms to na współczesne wymagania niewiele, ale proszę zauważyć, że firma PMP zawsze podaje rzeczywistą, ciągłą moc zestawu. Jako przykład zabiegów czysto marketingowych można wymienić np. aktywny moduł liniowy jednego z czołowych producentów światowych, który wykorzystuje dwa głośniki 10″ z podobnymi cewkami 2″ + driver i określa moc tego zestawu na 1200W, choć nie istnieją  głośniki z cewką o średnicy 51 mm/ 600W. Rzeczywista moc rms tego modułu wynika wprost z parametrów wbudowanych końcówek i nastaw wewnętrznych limiterów i w tym przypadku każdy głośnik 10″ zasilany jest mocą ok. 200W, czyli dopasowaną do jego faktycznych możliwości, identycznych jak w zestawie PMP.

Informacje uzupełniające:

Zwracam uwagę na fakt, że firma po raz pierwszy oferuje paczki wykończone poliureą – najtrwalszą z obecnie stosowanych w branży powłok lakierniczych i oczywiście również najdroższą, ale uznałem, że warto również w ten sposób wykazać, że są to produkty wytwarzane bez żadnych kompromisów, wobec których użycie określenia „profesjonalny” jest jak najbardziej uzasadnione. Podobnie jak wszystkie oferowane w ostatnich latach zestawy głośnikowe PMP, również i te zostały wykonane z najwyższej klasy sklejki liściastej, gdzie wszystkie ścianki obudów łączone są i klejone przy użyciu kołków i dodatkowo skręcane wkrętami.  Oczywiście wszystkie obudowy mają liczne, dodatkowe wzmocnienia wewnętrzne, a uchwyty transportowe wyfrezowane są w sklejce, co nie tylko ładnie wygląda, ale również eliminuje ewentualne rezonanse, możliwe wówczas, gdy stosowane są oddzielne, metalowe rączki. Wszystkie zewnętrzne podzespoły mocowane w obudowach, czyli gniazda statywów, nóżki i miski z gniazdami Speakon osadzone są w wyfrezowanych w sklejce otworach, co ma nie tylko znaczenie estetyczne, ale również dodatkowo chroni te elementy przed uszkodzeniami w transporcie. Zwracam również uwagę na nową wersję naklejki  zawierającej dane techniczne zestawu, na której udało się umieścić o wiele więcej informacji niż do tej pory i sądzę, że żadna inna firma nie udostępnia tylu szczegółowych danych, bezpośrednio widocznych na panelu połączeniowym. Uznałem np. że oprócz nominalnej impedancji zestawu, warto również podać jego rezystancję DC, co ma szczególnie istotne znaczenie przy łączeniu równoległym subwooferów, aby nie doprowadzić do przeciążenia wzmacniaczy. Pisałem o takich sytuacjach tutaj:

https://pmpproaudio.pl/wp-content/uploads/2014/08/praca-wzm.-na-2-Ohm-07_2012.pdf

Puste pola widoczne na naklejce po jej prawej stronie wykorzystywane są opcjonalnie w sytuacji, gdy zestaw wyposażony jest w dodatkowy, odłączalny filtr pasywny, np. górnoprzepustowy w zestawie satelitarnym. W przypadku zestawów z wbudowaną zwrotnicą, płytka drukowana filtrów mocowana jest bezpośrednio do miski z gniazdami i stanowi z nią integralną całość. Jest to  znacznie wygodniejsze i ułatwiające ewentualny serwis rozwiązanie, w porównaniu ze stosowanym przez niektórych producentów mocowaniem zwrotnicy  wewnątrz obudowy. Wszystkie zestawy wyposażono w gniazda statywowe krajowej  firmy Dynawid,  a głośniki chroni perforowana siatka stalowa malowana proszkowo na czarno, z firmowym logo mocowanym od  wewnętrznej strony maskownicy. Warto zauważyć, że osłona mocowana jest „na wcisk”, w kanałach wyfrezowanych w bocznych ściankach obudowy, co eliminuje konieczność stosowania wkrętów.

W galerii  umieściłem kilkanaście fotografii nowych zestawów, na których można obejrzeć nie tylko ich wygląd zewnętrzny, ale również zastosowane podzespoły i szczegóły konstrukcji obudów, jeszcze przed zamontowaniem głośników. Ma to o tyle istotne znaczenie, że wiele współcześnie oferowanych wyrobów może pochwalić się głównie atrakcyjną szatą zewnętrzną, a o klasie podzespołów klient dowiaduje się dopiero wtedy, gdy uszkodzony produkt trafia do niezależnego serwisu. Wiele takich przypadków opisuję w tej zakładce:

https://pmpproaudio.pl/felietony/

Warto również zdawać sobie sprawę z  faktu, że ceny profesjonalnych zestawów głośnikowych (również pasywnych) wielokrotnie ( np. 5 i więcej razy) przewyższają cenę zamontowanych w nich przetworników i to liczonych wg. cen detalicznych a nie tych, które producent aparatury płaci w hurcie producentowi głośników. Zapewniam, że w tym kontekście ceny produktów PMP są bezkonkurencyjne, szczególnie biorąc pod uwagę jakość wykonania obudów i klasę zastosowanych podzespołów.

A teraz zapraszam już do zapoznania się z materiałami fotograficznymi:

Uwaga!!

Cena zestawu zależy od konkretnej konfiguracji i podam ją na życzenie zainteresowanych.

Uwaga!!

informuję o możliwości uzupełnienia zestawu o profesjonalne monitory w promocyjnej cenie, których opis dostępny jest tutaj:

https://pmpproaudio.pl/kolumny-monitorowe-350w/

Wyświetlenia od Września 2016: 162199    Użytkownicy online: 3