PMP Pro Audio

Zestawy głośnikowe PMP w różnych konfiguracjach

Wszystkie zestawy głośnikowe PMP objęte są pełną, trzyletnią gwarancją, a obudowy posiadają gwarancję wieczystą. Wykonywane są wyłącznie na zamówienie i ich cena zależy od wykończenia obudowy i zastosowanych głośników.

Oprócz przetworników PMP, których produkcja została już zakończona i będą montowane w obudowach do wyczerpania zapasów magazynowych, zestawy mogą być wyposażone w najwyższej klasy głośniki czołowych firm światowych, które poddane zostały profesjonalnej regeneracji w serwisie firmowym:

https://pmpproaudio.pl/oferta/naprawa-glosnikow/

Opracowane w ostatnim czasie nowe zestawy głośnikowe PMP, pokazane na fotografiach poniżej części opisowej, mogą być również na życzenie wyposażone w skonfigurowany w firmie „napęd” w postaci racka z końcówkami i crossoverem. Np. dostępne na rynku nowoczesne, czterokanałowe końcówki mocy, pozwalają na uzyskanie dobrych parametrów akustycznych, przy jednoczesnym zachowaniu niewielkiej masy i gabarytów racka.

Na zdjęciach w galerii można obejrzeć 2 nowe subwoofery z głośnikami 18 i 15″, nowy zestaw średniowysokotonowy, a także oferowany już od jakiegoś czasu monitor sceniczny, opisany szczegółowo tutaj:

https://pmpproaudio.pl/kolumny-monitorowe-350w/

Poniżej szczegółowe opisy poszczególnych zestawów:

Subwoofer 118B został zaprojektowany z myślą o użytkownikach, którzy potrzebują niewielkiego gabarytowo i niezbyt ciężkiego zestawu niskotonowego dużej mocy. Powstała więc stosunkowo nieduża paczka basowa, wyposażona jednak w największy wytwarzany przez firmę głośnik niskotonowy 18″ o mocy 800W, którego opis dostępny jest na końcu zakładki o głośnikach PMP, czyli tutaj:

https://pmpproaudio.pl/oferta/glosnikipmp/

Przetwornik zamontowano w klasycznej obudowie typu bass-reflex o szerokości 52cm, wysokości 56 cm i głębokości 60cm. Jej masa całkowita to 40 kg, a pustej obudowy 27 kg.

Subwoofer 115B to mniejszy brat zestawu opisanego powyżej, który posiada jednak identyczną moc, gdyż wyposażono go w zregenerowany w firmowym serwisie głośnik firmy Beyma o oznaczneniu 15G-450N. Szczegółowy opis tego przetwornika i technologii wykorzystanych przy jego rekonstrukcji można przeczytać tutaj:

https://pmpproaudio.pl/oferta/naprawa-glosnikow/

Wystarczy przewinąć zakładkę do miejsca oznaczonego jako „przykłady napraw”

W księdze gości pojawił się niedawno wpis klienta, który zamontował dokładnie takie głośniki w miejsce oryginalnych EV w obudowach Dynacord F5. Zapraszam do lektury:

https://pmpproaudio.pl/goscie/

Paczka skonstruowana jest w taki sposób, że różni się od zestawu z gł. 18″ jedynie mniejszą o 10 cm głębokością, a szerokość i wysokość pozostaje identyczna, co pozwala na łatwe zestawienie obu subów w „słupek” o łącznej mocy 1600W/4Ohm. Różni się również masą, choć niewiele, bo kompletna waży 38kg, a sama obudowa 24kg.

Uwaga !!

Subwoofery nie są wyposażone w filtry pasywne (zwrotnice) gdyż z założenia przeznaczone są do pracy w zestawach wykorzystujących crossowery aktywne. Jednak na życzenie, w przypadku nie polecanej przeze mnie konfiguracji pracy zestawu z jedną końcówką mocy, takie filtry mogą zostać zamontowane.

Zestaw 210H/4 to konstrukcja średniowysokotonowa, przeznaczona do pracy w komplecie z jednym z zestawów niskotonowych.  Jednak  dzięki skutecznemu przetwarzaniu już od około 60Hz, można ją wykorzystywać samodzielnie w tych przypadkach, gdy nie jest wymagany duży poziom niskich częstotliwości. Wyposażono ją w 2 głośniki PMP o średnicy 10″ i mocy 200W rms (cewka 2″) i impedancji 16 Ohm, połączone równolegle, oraz driver Byema o mocy 70W. Trapezowy zestaw o szerokości 32(22), głębokości 30 cm i wysokości 85 cm waży 23 kg i konstrukcyjnie różni się od zestawów basowych jedynie zastosowaniem nieco cieńszej sklejki (15mm wobec 18mm). Mogło by się wydawać, że 400W mocy rms to na współczesne wymagania niewiele, ale proszę zauważyć, że firma PMP zawsze podaje rzeczywistą, ciągłą moc zestawu. Jako przykład zabiegów czysto marketingowych można wymienić np. aktywny moduł liniowy jednego z czołowych producentów światowych, który wykorzystuje dwa głośniki 10″ z podobnymi cewkami 2″ + driver i określa moc tego zestawu na 1200W, choć nie istnieją  głośniki z cewką o średnicy 51 mm/ 600W. Rzeczywista moc rms tego modułu wynika wprost z parametrów wbudowanych końcówek i nastaw wewnętrznych limiterów i w tym przypadku każdy głośnik 10″ zasilany jest mocą ok. 200W, czyli dopasowaną do jego faktycznych możliwości, identycznych jak w zestawie PMP.

Uwaga !!

Zestaw wyposażony jest w zwrotnicę pasywną, ale istnieje możliwość jej demontażu i przystosowania paczek do pracy w systemie bi-amp, gdzie głośniki średniotonowe i wysokotonowe zasilane są z oddzielnych wzmacniaczy. Jest to wariant szczególnie polecany i dający najwięcej możliwości, a taka konfiguracja opisana jest np. tutaj:

https://pmpproaudio.pl/trojdrozny-system-naglasniajacy-2-x-1500wtrojdrozny-zestaw-naglasniajacy-2-x-1500w/

Informacje uzupełniające:

Zwracam uwagę na fakt, że firma po raz pierwszy oferuje paczki wykończone poliureą – najtrwalszą z obecnie stosowanych w branży powłok lakierniczych i oczywiście również najdroższą, ale uznałem, że warto również w ten sposób wykazać, że są to produkty wytwarzane bez żadnych kompromisów, wobec których użycie określenia „profesjonalny” jest jak najbardziej uzasadnione. Podobnie jak wszystkie oferowane w ostatnich latach zestawy głośnikowe PMP, również i te zostały wykonane z najwyższej klasy liściastej sklejki o grubości 18mm, gdzie wszystkie ścianki obudów łączone są i klejone przy użyciu kołków i dodatkowo skręcane wkrętami. Ta technologia jest  o wiele bardziej pracochłonna niż jakakolwiek inna, ale dzięki temu zestawy są praktycznie „niezniszczalne” Oczywiście wszystkie obudowy mają liczne, dodatkowe wzmocnienia wewnętrzne, a uchwyty transportowe wyfrezowane są w sklejce, co nie tylko ładnie wygląda, ale również eliminuje ewentualne rezonanse, możliwe wówczas, gdy stosowane są oddzielne, metalowe rączki. Wszystkie zewnętrzne podzespoły mocowane w obudowach, czyli gniazda statywów, nóżki i miski z gniazdami speakon osadzone są w wyfrezowanych w sklejce otworach, co ma nie tylko znaczenie estetyczne, ale również dodatkowo chroni te elementy przed uszkodzeniami w transporcie. Zwracam również uwagę na nową wersję naklejki  zawierającej dane techniczne zestawu, na której udało się umieścić o wiele więcej informacji niż do tej pory i sądzę, że żadna inna firma nie udostępnia tylu szczegółowych danych, bezpośrednio widocznych na panelu połączeniowym. Uznałem np. że oprócz nominalnej impedancji zestawu, warto również podać jego rezystancję DC, co ma szczególnie istotne znaczenie przy łączeniu równoległym subwooferów, aby nie doprowadzić do przeciążenia wzmacniaczy. Pisałem o takich sytuacjach tutaj:

https://pmpproaudio.pl/wp-content/uploads/2014/08/praca-wzm.-na-2-Ohm-07_2012.pdf

Puste pola widoczne na naklejce po jej prawej stronie wykorzystywane są opcjonalnie w sytuacji, gdy zestaw wyposażony jest w dodatkowy, odłączalny filtr pasywny, np. górnoprzepustowy w zestawie satelitarnym. W przypadku zestawów z wbudowaną zwrotnicą, płytka drukowana filtrów mocowana jest bezpośrednio do miski z gniazdami i stanowi z nią integralną całość. Jest to  znacznie wygodniejsze i ułatwiające ewentualny serwis rozwiązanie, w porównaniu ze stosowanym przez niektórych producentów mocowaniem zwrotnicy  wewnątrz obudowy. Wszystkie zestawy wyposażono w gniazda statywowe krajowej  firmy Dynawid,  a głośniki chroni perforowana siatka stalowa malowana proszkowo na czarno, z firmowym logo mocowanym od  wewnętrznej strony maskownicy. Warto zauważyć, że osłona mocowana jest „na wcisk”, w kanałach wyfrezowanych w bocznych ściankach obudowy, co eliminuje konieczność stosowania wkrętów.

W galerii  umieściłem kilkanaście fotografii nowych zestawów, na których można obejrzeć nie tylko ich wygląd zewnętrzny, ale również zastosowane podzespoły i szczegóły konstrukcji obudów, jeszcze przed zamontowaniem głośników. Ma to o tyle istotne znaczenie, że wiele współcześnie oferowanych wyrobów może pochwalić się głównie atrakcyjną szatą zewnętrzną, a o klasie podzespołów klient dowiaduje się dopiero wtedy, gdy uszkodzony produkt trafia do niezależnego serwisu. Jeśli zaś chodzi o jakość i wytrzymałość mechaniczną obudów, to weryfikują ją różne zdarzenia losowe, tak jak to miało miejsce w trakcie jednego z koncertów, gdy moduł liniówki topowego producenta urwał się z zawiesi i z wysokości kilku metrów uderzył w scenę. Obudowa rozleciała się na kawałki jak domek z kart, a głośniki luzem można było zbierać ze sceny.  Oszczędności powodują, że obecnie dochodzi już do takich sytuacji, gdy nawet materiały typu OSB czy MDF okazują się dla niektórych producentów za drogie, bo widziałem już obudowy wykonane z…..mocno sprasowanego kartonu, albo ścianki obudów łączone na za pomocą zszywek. W całej 30 letniej historii PMP nigdy żadna obudowa głośnikowa nie uległa destrukcji, a zdarzało się i tak, że wypadły w trakcie jazdy z otwartych tylnych drzwi busa (przypadek opisany w księdze gości) albo przetrwały urwanie się przyczepy z haka i odjechanie w las. A było to w czasach, gdy właściciel firmy sam je wykonywał w przydomowym garażu, przy użyciu własnoręcznie skonstruowanych maszyn i oprzyrządowania.

Warto również zdawać sobie sprawę z  faktu, że ceny profesjonalnych zestawów głośnikowych (również pasywnych) wielokrotnie ( np. 5 i więcej razy) przewyższają cenę zamontowanych w nich przetworników i to liczonych wg. cen detalicznych a nie tych, które producent aparatury płaci w hurcie producentowi głośników. „Rekord” o którym wiem, to niemal dziesięciokrotne „przebicie”. Zapewniam, że w tym kontekście ceny produktów PMP są bezkonkurencyjne, szczególnie biorąc pod uwagę jakość wykonania obudów i klasę zastosowanych podzespołów.

Obszerne informacje na temat konstrukcji, walorów i rodzajów zestawów głośnikowych PMP wraz z tabelką oferowanych  modeli można znaleźć tutaj:

https://pmpproaudio.pl/oferta/zestawy-glosnikowe/

A teraz zapraszam już do zapoznania się z materiałami fotograficznymi:

Wyświetlenia od Września 2016: 150165    Użytkownicy online: 2