PMP Pro Audio

Subwoofery-1000W- 2×15″ i 1600W-2×18″

Prezentowane w ogłoszeniu subwoofery, jak wszystkie oferowane w ostatnich  latach zestawy głośnikowe PMP, wykonane są z najwyższej jakości, krajowej sklejki liściastej, a boki łączone przy pomocy krytych, klejonych połączeń kołkowych  i dodatkowo skręcane wkrętami do drewna. Taka technologia powoduje, że są wyjątkowo odporne na wszelkie okoliczności, które mogą się wydarzyć w transporcie. Obudowy posiadają liczne wewnętrzne usztywnienia, a głośniki chroni metalowa siatka, podparta na froncie w trzech miejscach, przy czym środkowa podpórka stanowi dodatkowe usztywnienie i wzmocnienie konstrukcji. Przetworniki niskotonowe umieszczone zostały pod kątem w stosunku do siebie, co po pierwsze umożliwiło zmniejszenie gabarytów obudowy, a po drugie ograniczyło jej rezonanse,  z uwagi na mniejszą ilość równoległych ścianek. Wylot bass-reflexu umieszczony jest na środku obudowy, co też w pewnych sytuacjach poprawia parametry akustyczne, np. przy zestawianiu kilku identycznych paczek w jedną grupę.

Konstrukcja prezentowanych obudów to w 100% własny projekt PMP, w przeciwieństwie do wielu produktów oferowanych w kraju, które często są po prostu kopią rozwiązań firmowych, albo wykorzystywane są projekty firm oferujących głośniki. W tym wypadku należało jednak zaprojektować obudowę do własnego przetwornika i tak właśnie się stało. Jest to klasyczna konstrukcja typu bass-refleks, z centralnie umieszczonym tunelem, którego ścianki  służą dodatkowo  do usztywnienia obudowy. Tunel strojony jest na częstotliwość rezonansową, czyli na około 40Hz dla wersji 15″ i 35Hz dla wersji 18″. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie bardzo solidnego „fundamentu” basowego, choć dla bezpieczeństwa przetworników sugeruję strome ograniczenie dolnego pasma roboczego do zakresu 35Hz (40Hz) , oczywiście przy pomocy zewnętrznego crossowera aktywnego, ponieważ paczka nie posiada wbudowanej zwrotnicy.  Zwracam również uwagę na fakt, że choć nominalna impedancja zestawów wynosi 4 Ohm, to dwa połączone równolegle głośniki 18″ mają wypadkową rezystancję dla niskich częstotliwości na poziomie ok. 2,6 Ohm, co należy uwzględnić przy kalibrowaniu limiterów współpracujących z końcówką.

Zestawy 2×15″ mają identyczną szerokość i głębokość jak wersja 2×18″ i różnią się jedynie mniejszą wysokością w pozycji leżącej. Różnią się również rączkami i wykończeniem zewnętrznym, co dobrze pokazują załączone fotografie. Obie wersje wyposażono w stalowe kraty osłonowe na całym froncie obudowy, mocowane „na wcisk” w kanałach wyfrezowanych w bocznych ściankach. Głośniki o impedancji 8Ohm połączone są równolegle, a każdy z nich dodatkowo zabezpieczony jest niezależnym bezpiecznikiem topikowym, lutowanym do mini płytki drukowanej, mocowanej na nóżkach miski gniazd przyłączeniowych (zdublowane złącza Speakon). Dzięki temu awaria (np. zwarcie) jednego przetwornika powoduje, że drugi pracuje nadal, bo przepalony bezpiecznik sprawia, że końcówka mocy „widzi” tylko sprawny głośnik. Oprócz tego, w sytuacji podania wysokiego napięcia na głośniki (awaria wzmacniacza, problemy z siecią zasilającą) bezpieczniki dają pewną szansę na uratowanie głośników przed definitywnym spaleniem cewek.  Wartość prądu bezpieczników dobrano tak, żeby przekroczenie nominalnej mocy głośników powodowało ich przepalenie, co jednak nigdy nie powinno mieć  miejsca przy właściwym ustawieniu systemowych limiterów w procesorze głośnikowym.

Jeśli chodzi o przetworniki, to w wariancie 2×15″ wykorzystałem pokazane na zdjęciu własne głośniki 500W RMS, z magnesami 220mm i cewką 85mm, co daje łącznie 1000W „prawdziwej” mocy zestawu, który jednak w impulsie jest w stanie wytrzymać o wiele więcej, choćby z uwagi na zastosowanie ekstremalnie odpornych cewek, nawijanych po obu stronach karkasu z włókna szklanego. Istnieje również możliwość montażu innych, profesjonalnych przetworników zregenerowanych w serwisie PMP ( JBL, Beyma itp).

Subwoofer 2 x 18″ pokazany na zdjęciach również posiada firmowe głośniki PMP o mocy nominalnej 800W każdy, które opisane są dokładnie na końcu tej zakładki:

https://pmpproaudio.pl/oferta/glosnikipmp/

Parametry obudowy subwoofera 2 x 15″

Wymiary w pozycji leżącej  (szer.wys.gł.) : 104 x 52 x 60

Masa: 57kg

Parametry obudowy subwoofera 2 x 18″

Wymiary w pozycji leżącej  (szer.wys.gł.) :104 x 64 x 60

masa: 70Kg

Zestawy wykonywane są wyłącznie na zamówienie i ich cena zależy od wykończenia i zastosowanych głośników.

 

Wyświetlenia od Września 2016: 102971    Użytkownicy online: 4