PMP Pro Audio

Subwoofer PMP 2×18″-1600W RMS

UWAGA !

Prezentowany subwoofer 2 x 18″ nie jest już dostępny i nie będzie oferowany, a materiał opisowy zamieszczono wyłącznie  w celach poglądowych.

Jeśli chodzi o duże subwoofery, to posiadam jeszcze na stanie dwie paczki 2×15″, które są  dokładnie opisane tutaj i mogą być również sprzedane oddzielnie, jako komplet:

https://pmpproaudio.pl/trojdrozny-zestaw-naglasniajacy-2-x-1600w/

Największy w ofercie PMP subwoofer wykonany jest z najwyższej jakości, krajowej sklejki liściastej 18mm, a boki łączone są przy pomocy krytych, klejonych połączeń kołkowych  i dodatkowo skręcane wkrętami do drewna. Taka technologia powoduje, że obudowa jest wyjątkowo odporna na wszelkie okoliczności, które mogą się wydarzyć w transporcie.  Posiada liczne wewnętrzne usztywnienia, a głośniki chroni metalowa siatka, podparta na froncie w trzech miejscach, przy czym środkowa podpórka stanowi dodatkowe usztywnienie i wzmocnienie konstrukcji. Warto zauważyć, że krata mocowana jest „na wcisk” w kanałki wyfrezowane w bokach obudowy, co praktycznie eliminuje konieczność stosowania wkrętów.

Konstrukcja prezentowanej obudowy to w 100% własny projekt PMP, w przeciwieństwie do wielu produktów oferowanych w kraju, które często są po prostu kopią rozwiązań firmowych, albo wykorzystywane są projekty firm oferujących głośniki. W tym wypadku należało jednak zaprojektować obudowę do własnych przetworników i tak właśnie się stało. Zależało mi również na zminimalizowaniu wielkości paczki, bo nie sztuka zaprojektować „szafę” o masie i gabarytach, które zaakceptować mogą wyłącznie nabywcy, którzy sami nie muszą ich nosić, bo mają do tego celu „fizycznych”. Jednak pewnych barier nie da się ominąć i dlatego np. zastosowanie bardzo dobrej jakości sklejki (w przeciwieństwie do wyrobów wielu innych firm, nawet bardzo znanych, gdzie sklejka przypomina ten materiał tylko „w dużym przybliżeniu”) powoduje, że sama obudowa waży ok. 50 kg.

Jest to klasyczna konstrukcja typu bass-refleks, z centralnie umieszczonym tunelem, którego ścianki  służą dodatkowo  do usztywnienia obudowy. Tunel strojony jest na częstotliwość rezonansową głośników, czyli na 35Hz. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie bardzo solidnego „fundamentu” basowego, ale dla bezpieczeństwa przetworników sugeruję strome ograniczenie dolnego pasma roboczego do zakresu 35Hz (40Hz), oczywiście przy pomocy zewnętrznego crossowera aktywnego, ponieważ paczka nie posiada wbudowanej zwrotnicy. Zwracam również uwagę na fakt, że choć nominalna impedancja zestawu wynosi 4 Ohm, to dwa połączone równolegle głośniki PMP 18″ mają wypadkową rezystancję dla niskich częstotliwości na poziomie ok. 2,6 Ohm, co należy uwzględnić przy kalibrowaniu limiterów współpracujących z końcówką. Osoby zainteresowane tematyką współpracy wzmacniaczy z zestawami basowymi o niskiej rzeczywistej rezystancji zapraszam do lektury mojego artykułu poświęconego temu zagadnieniu:

Praca wzm na obc 2 Ohm_MiT_07_2012

Przetworniki 18″ umieszczone zostały pod kątem w stosunku do siebie, co po pierwsze umożliwiło zmniejszenie gabarytów obudowy, a po drugie ograniczyło jej rezonanse,  z uwagi na mniejszą ilość równoległych ścianek. Wylot bass-reflexu umieszczony jest na środku obudowy, co też w pewnych sytuacjach poprawia parametry akustyczne, np. przy zestawianiu kilku identycznych paczek w jedną grupę.

Choć głośniki pracujące w tym zestawie połączone są równolegle, to każdy z nich dodatkowo zabezpieczony jest niezależnym bezpiecznikiem topikowym, których gniazda znajdują się na niewielkiej płytce drukowanej, mocowanej na nóżkach miski gniazd przyłączeniowych (zdublowane gniazda Speakon). Dzięki temu awaria (np. zwarcie) jednego przetwornika powoduje, że drugi pracuje nadal, bo przepalony bezpiecznik sprawia, że końcówka mocy „widzi” tylko sprawny głośnik. Oprócz tego, w sytuacji podania wysokiego napięcia na głośniki (awaria wzmacniacza, problemy z siecią zasilającą) bezpieczniki dają pewną szansę na uratowanie głośników przed definitywnym spaleniem cewek.  Wartość prądu bezpieczników dobrano tak, żeby przekroczenie nominalnej mocy głośników powodowało ich przepalenie, co jednak nigdy nie powinno mieć  miejsca przy właściwym ustawieniu systemowych limiterów w procesorze głośnikowym. Na życzenie zestaw może być skonfigurowany w taki sposób, że każdy głośnik będzie zasilany oddzielnie, przez własne gniazdo speakon, przy czym niezależne bezpieczniki nadal mogą być wykorzystane. W niektórych przypadkach takie rozwiązanie może okazać się bardzo korzystne, np. w sytuacji, gdy w danym pomieszczeniu pojedynczy sub zapewni wystarczającą ilość niskich częstotliwości, a klient posiada typową końcówkę stereo o mocy adekwatnej do możliwości użytych przetworników.

Subwoofer  pokazany na zdjęciach wyposażono w  firmowe głośniki PMP o mocy nominalnej 800W każdy, które opisane są dokładnie na końcu tej zakładki:

https://pmpproaudio.pl/oferta/glosnikipmp/

Parametry obudowy subwoofera 2 x 18″

Wymiary w pozycji leżącej  (szer.wys.gł.) :104 x 64 x 60

masa: 70Kg (48kg bez głośników)

Paczka i głośniki wyglądają tak:

 

Wyświetlenia od Września 2016: 162197    Użytkownicy online: 2